JAK TO U NÁS VYPADÁ



1
PROČ JSME SE PRO MUZEUM ROZHODLI?
Za zrodem Muzea stál v roce 1999 pan Vítězslav Kupčík, doslova matador českého trhu pomůcek pro diabetiky. V rámci svého dlouholetého (mnohaletého) angažmá u firem z oboru diabetologicky orientovaných technologií, (diagnostických i léčebných) získal spoustu starých, vyřazených, více či méně funkčních produktů, výrobků a pomůcek ze segmentu zdravotnických prostředků sloužících k diagnostice a léčbě onemocnění diabetes mellitus. Následovala dlouhá etapa třídění, oprav, rekonstrukcí, restaurací a z původně malého koníčka se stala ucelená sbírka, která na jaře roku 2018 čítala již bezmála 1.000 exponátů. Tehdy došlo i k rozhodnutí podělit se o mnohdy skutečné technické rarity a skvosty se širší veřejností.
2
SBÍRKA
2
Na sbírce se od samého počátku úzce podíleli přátelé pana Kupčíka – především pan Mgr. Vlastimil Milata a členové srdužení Diaktiv - jakož i odborníci z oboru diabetologie, endokrinologie a interní medicíny. Celkový počet aktivních přispívatelů se dnes vyšplhal na číslo 38 a dále roste doslova každým dnem.
Svými odbornými radami, konzultacemi a nemalým množstvím exponátů tvář Muzea výrazně obohatil pan Doc Mudr. Rudolf Chlup, CSc, z Lékařské fakulty UPOL a olomoucké fakultní nemocnice. Na podzim roku 2017 se připojil pan ing. Štěpán Bogdanič, který věnoval nejen exponáty, ale stará se i o propagaci a marketing.
Sbírka, které má charakter technické a technologické sbírky, vznikla především k seznámení veřejnosti s dlouhou historií diabetu a rovněž ke studijním účelům pro potřeby studentů lékařských fakult, lékařů, sester, ale i zájemců z řad pacientů, jejich zájmových sdružení, ale i farmaceutických a diagnostických firem z oboru diabetologie.
Vzhledem k nárůstu počtu onemocnění DM v populaci logicky také vzrůstá výzkumné a technologické angažmá v tomto oboru, takže lze pozorovat, že v rámci obecného rychlého technologického vývoje, zasahujícího takřka všechny
oblasti lidské činnosti, se zejména v posledních několika desetiletích vyčlenila samostatná oblast tzv. Diabetologických technologií (glukometrů, inzulínových pump a dávkovačů obecně, kontinuálních snímačů glykemie atp).
Přesně na tyto produkty je zaměřena naše sbírka, neboť v rámci velkých expozic v technicky orientovaných muzeích po celém světě, je problematika diabetu zastoupena jen velmi okrajiově.
2
NA ZÁVĚR
3
Muzeum můžete navštívit po předběžné domluvě.
MOBIL : (+420) 602 539 004 ,
E-MAIL:
MUZEUM DIABETU se nachází v rodinném domě Vítězslava Kupčíka, na adrese Háj ve Slezsku, Zahradní 186. Sbírka několika stovek exponátů je umístěna v jedné místnosti, ve třech prosklených vitrínách