top of page

MUZEA DIABETU

DIABETES MUSEUM MÜNCHEN

1

1

Soukromé muzeum rodiny Neumannovy, které založil Werner Neumann. O diabetes se začal zajímat ve chvíli, kdy mladší z jeho dvou dcer, Anja, onemocněla v necelých dvou letech diabetem. V roce 2000 navštívil s celou rodinou Bantingovo Muzeum v Londýně/Ontariu, aby na vlastní oči viděli Plamen naděje (Flame of Hope). Ten zapálila v roce 1989 královna matka. Hoří, aby ochraňoval všech 250 milionů diabetiků po celém světě. Následně v roce 2001 se Werner Neumann začal sám o historii léčby diabetu (zejména u dětí) zajímat a pro toto téma se nadchl. Materiálu postupně přibývalo. Dnes je Anje 25 let a diabetické muzeum zabírá dva pokoje domu.

Muzeum je možné navštívit po předchozí dohodě. Vstup je zdarma. Max. 5 osob. Nachází se v západní části Mnichova.

Web: www.diabetesmuseum.de E-mail: neumann@diabetesmuseum.de

1

2

BANTING HOUSE A PLAMEN NADĚJE

Je známý také jako „rodné místo inzulinu“. Nachází se v kanadském městě London v Ontáriu. V Bantingově domě se 31. října 1920 ve dvě hodiny ráno probudil doktor Frederick Banting s nápadem, který vedl k objevu inzulinu. Od roku 1984 funguje dům jako muzeum, které je věnované životu Fredericka Bantinga a příběhu objevu inzulinu. Byl vyhlášený národním historickým místem. Jsou zde shromážděny archivní materiály, artefakty spojené s přímo s osobou lékaře nebo s jeho objevy, včetně repliky Nobelovy ceny. V zahradě domu hoří Plamen naděje, který 7. července 1989 zapálila královna Alžběta, matka nynější britské královny. Symbolizuje naději, že jednoho dne se podaří definitivní lék na cukrovku najít. V tu chvíli bude plamen uhašen. Návštěvní dny: úterý – sobota od 12 do 16 hodin. Platí se vstupné.

Web: bantinghousenhsc.wordpress.com/ 

DEUTCHES DIABETES MUSEUM

2

3

Německé muzeum diabetu najdete od roku 2010 v prostorách zimní zahrady Diabetického centra v Bad Lauterbergu. Nabízí komplexní přehled o výzkumu, vývoji a léčbě onemocnění diabetes mellitus. Najdete zde vzácné historické dokumenty i zařízení. Přístupné je denně od 9 do 16 hodin. Výstava, která se neustále rozšiřuje, je přístupná i na internetu protřednictvím stránek www.deutsches-diabetes-museum.de/virtuelles-museum/einfuehrung

Web: www.deutsches-diabetes-museum.de 

3

4

THE NATIONAL MUSEUM OF AMERICAN HISTORY

Tematickou sbírku nazvanou Insulina a diabetes management najdete také v Národním muzeu americké historie v hlavním městě USA, Washingtonu, D.C. Na jejím počátku, v roce 1923, bylo několik fotografií a vzorků dokumentujících výrobu inzulinu ze slinivky břišní. V současné době je Smithsonianova sbírka artefaktů spojených s cukrovkou mnohem rozsáhlejší. Důraz je kladen na nástroje a technologie spojené s léčbou diabetu a také přístroje, které diabetici používají každodenně. Zajímavé fotografie ze sbírky najdete také na webových stránkách muzea. Muzeum je otevřeno denně od 10 do 17:30 hodin.

Web: http://americanhistory.si.edu/collections/object-groups/insulin-and-diabetes-management

bottom of page