top of page

PERA

PRVNÍ POMŮCKY

První pomůcky pro zajištění snazšího „vstřiku“ inzulínu se na trhu objevují již ve třicátých letech minulého století.

Všechny tyto pomůcky mají společného jmenovatele…. umožňují regulaci pružící síly a hloubky nastavení kanyly tak, aby se, pokud možno s minimální traumatizací, vstřikovaný inzulín optimálně vstřebal v tukové tkáni. Tyto různé „vstřikovače“ vzkvétaly zejména v padesátých

a šedesátých letech. Zvláště populární byl model Helinos švédské společnosti Getinge.

Tento diabetický „vstřikovač“ jako první skutečně prokazatelně redukující

bolest při vpichu, byl v letech 1954-1986 prodáván po celém světě.

S nástupem plastů, které postupně vytlačily doposud

majoritně používané sklo, se na problému bolestivosti

vpichu nic zásadního nemění.

1

PRŮLOM

Skutečné průlomy se uskutečnily až počátkem 80. let,

Na trh takřka ve stejnou dobu přichází dva zcela revoluční produkty:

· na jedné straně manuální dávkovač inzulínu MADI z tehdejšího ČSSR

· na druhé dávkovač NOVO Pen z Dánska.

Pomůcka na vstřikování vyvinutá v Československu docentem Chlupem byla patentována v roce 1983, krátce po ní pak NOVO-Pen v roce 1984.

Vzhledem k bývalé "železné oponě", a tehdejší politické situaci v Evropě, zůstává bohužel dávkovač MADI na západě pomůckou de facto neznámou.

Na oplátku se „pero“ NOVO stalo bestsellerem.

MODERNÍ DESIGN

3

Výraz inzulínové pero se od této chvíle stal synonymem pro pomůcku, která ergonomicky integruje injekční stříkačku, kanylu, transportního kontejner a ampuli pro inzulín. Otáčením horního knoflíku nastavujete požadovanou dávku inzulínu. Stisknutím posléze dochází k aplikaci před-definovaného množství inzulínu do tkáně.

Dnes již na trhu existuje velké množství plně automatických dávkovačů a per, a to nejen na inzulín, nýbrž i např. na růstový hormon. Mnoho firem vyrábí tato zařízení. V repertoáru mají všechny různé velikosti pera a kanyly, velmi jemné dávkovací kroky pro dodání inzulínu, možnost použití na různé typy inzulínů, škálu barev, limitované edice například pro děti apod.

INZULÍNOVÉ PERO

2

Stále více společností umožňuje umělcům vytvářet pera v průmyslovém designu a vytvářet tak malá umělecká díla. Jsou-li tyto, mnohdy state-of-art, výtvory užitečné pro zlepšení metabolické kompenzace jejich uživatelů, nechceme soudit.

Poslední „horkou“ novinkou na poli dávkování inzulínu jsou tzv.Inzulínová předplněná pera. 

Ta pocházejí z konce 90. let a měla by znovu ještě více usnadnit každodenní diabetický život. V těchto perech je ampule inzulínu pevně integrována, takže po odstranění bezpečnostního krytu jehly je zařízené připraveno k okamžitému použití. Po aplikaci je předplněné pero zlikvidováno.

bottom of page