PERA

PRVNÍ POMŮCKY

První pomůcky pro zajištění snazšího „vstřiku“ inzulínu se na trhu objevují již ve třicátých letech minulého století.

Všechny tyto pomůcky mají společného jmenovatele…. umožňují regulaci pružící síly a hloubky nastavení kanyly tak, aby se, pokud možno s minimální traumatizací, vstřikovaný inzulín optimálně vstřebal v tukové tkáni. Tyto různé „vstřikovače“ vzkvétaly zejména v padesátých

a šedesátých letech. Zvláště populární byl model Helinos švédské společnosti Getinge.

Tento diabetický „vstřikovač“ jako první skutečně prokazatelně redukující

bolest při vpichu, byl v letech 1954-1986 prodáván po celém světě.

S nástupem plastů, které postupně vytlačily doposud

majoritně používané sklo, se na problému bolestivosti

vpichu nic zásadního nemění.

1

PRŮLOM

Skutečné průlomy se uskutečnily až počátkem 80. let,

Na trh takřka ve stejnou dobu přichází dva zcela revoluční produkty:

· na jedné straně manuální dávkovač inzulínu MADI z tehdejšího ČSSR

· na druhé dávkovač NOVO Pen z Dánska.

Pomůcka na vstřikování vyvinutá v Československu docentem Chlupem byla patentována v roce 1983, krátce po ní pak NOVO-Pen v roce 1984.

Vzhledem k bývalé "železné oponě", a tehdejší politické situaci v Evropě, zůstává bohužel dávkovač MADI na západě pomůckou de facto neznámou.

Na oplátku se „pero“ NOVO stalo bestsellerem.

MODERNÍ DESIGN

3

Výraz inzulínové pero se od této chvíle stal synonymem pro pomůcku, která ergonomicky integruje injekční stříkačku, kanylu, transportního kontejner a ampuli pro inzulín. Otáčením horního knoflíku nastavujete požadovanou dávku inzulínu. Stisknutím posléze dochází k aplikaci před-definovaného množství inzulínu do tkáně.

Dnes již na trhu existuje velké množství plně automatických dávkovačů a per, a to nejen na inzulín, nýbrž i např. na růstový hormon. Mnoho firem vyrábí tato zařízení. V repertoáru mají všechny různé velikosti pera a kanyly, velmi jemné dávkovací kroky pro dodání inzulínu, možnost použití na různé typy inzulínů, škálu barev, limitované edice například pro děti apod.

INZULÍNOVÉ PERO

2

Stále více společností umožňuje umělcům vytvářet pera v průmyslovém designu a vytvářet tak malá umělecká díla. Jsou-li tyto, mnohdy state-of-art, výtvory užitečné pro zlepšení metabolické kompenzace jejich uživatelů, nechceme soudit.

Poslední „horkou“ novinkou na poli dávkování inzulínu jsou tzv.Inzulínová předplněná pera. 

Ta pocházejí z konce 90. let a měla by znovu ještě více usnadnit každodenní diabetický život. V těchto perech je ampule inzulínu pevně integrována, takže po odstranění bezpečnostního krytu jehly je zařízené připraveno k okamžitému použití. Po aplikaci je předplněné pero zlikvidováno.